Min killes nya bolag

Bor du i en bostadsrättsförening så tycker jag du ska kika in min killes nya lilla grej han byggt. Min kille Christian har ju varit låtskrivare större delen av vårt förhållande men valde att kliva tebax några pinnar ifrån det för ett par år sen och satsa på något lite mer ekonomiskt starkt i ett par år, för att sen kunna gå tillbaka till musiken förhoppningsvis när hans produkt har lyft lite.

Så då byggde han BRFPlattform.se, som är en mjukvaruplattform för bostadsrättsföreningar, eller BRF’er som det kallas. Här är en liten film man kan se lite grunden i hur det fungerar:

Om man bor i en bostadsrättsförening så är det väldigt mycket information som kommer ut hela tiden och saker som ska hållas reda på. Tex kön till garaget, när gatan ska sopas, ifall det är några renoveringar, uthyrningar etc etc. Innan Christians produkt så fanns det massor med mjukvarulösningar på detta, men BRFPlattform.se fyllde lixom i hålet som fanns på markanden i form av funktion och enkelhet. Resultatet blev hans produkt då: BRF Hemsida.

Några av funktionerna för medlemmarna är:

 • Nyheter
 • Anslagstavla
 • Infoblad
 • A-Ö
 • Forum
 • Bildgallerier
 • Felanmälan
 • Kontosida

Och några av funktionerna för styrelsen är:

 • Ekonomi
 • Avtal
 • Protokoll
 • Stämmor
 • Styrelsemöten
 • Garagehantering
 • Övrigt
 • Felanmälan

Och allt detta är byggt med ett väldigt enkelt backend, så både unga och gamla kan administrera det. Hela plattformen är byggd i WordPress som är världens största CMS och används av massor med stora sidor.

Notissytemet:

En annan sak som är extremt bra med hans plattform, är att han har byggt ett notissystem, det innebär i enkelhet att ifall du tex har tappat bort dina nycklar i garaget eller nåt, så kan du skriva det på anslagstavlan på plattformen, och direkt så skickas en notis ut till alla som registerrat sig på plattformen. Detta hände faktiskt i vår förening och inom 10 minuter så var det hela löst. Något som annars hade varit väldigt mekkigt då personen skulle fått sätta upp lappar eller knacka dörr osv. Supersmart.

Några som redan använder Christian plattform är:

BRF The Bronze
BRF Svea Två
BRF Gärdeshöjden
BRF Nybergstvåan

Det är även massa andra som signat upp sig på detta.

Priser:

Standardpriset är 499kr / månaden för serviceavtal som innebär drift, support, samt en platts på deras feta server. Sen är det en installationsavgift också som är lite baserad på hur många lägenheter det är osv. I det priset ingår att dom kommer och fotar föreningen, bygger en unikt plattform samt lägger in styrelsen och en viss del av alla dokument osv.

Detta har fungerat extremt bra i vår förening som va den första Christian gjorde, styrelsen har lagt upp alla avtal, protokoll, alla ekonomidokument och flera har skrivit på anslagstavlan så det är kanon.

Kontakta gärna Christian på christian(at)brfplattform(punkt)se om du har några frågor om plattformen och så. Nu har dom så många i kö så vill din förening ha en plattform så är väntetiden ca en månad.

Kjamz

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.